Kanon (2006)

19. ledna 2008 v 11:05 | Anh |  Anime & Dorama
Název: Kanon - remake Kanonu (2002)
Studio: Key, Kyoto Animation
Rok vydání: 2006-2007
Počet dílů: 24
Žánr: Romantika, Sci-fi (nebo magie?), Harem
"Malá holčička sedí na dřevěné lavičce, pokryté sněhovou peřinou. Sleduje, jak se třpytivé vločky lehounce pohupují ve vzduchu a tiše klesají k zemi. Trpělivě vyčkává příchod svého kamaráda. Čekání si zkracuje pozorováním proudu lidí, kteří si to zamyšleně šinou městem. V davech se snaží rozpoznat tvář očekávaného chlapce, když v tom ho konečně spatří. Její typický pozdrav'Jdeš pozdě' je oslazen přátelským úsměvem."
Celý seriál se jmenuje podle písničky, o které se během seriálu letmo zmíní jedna z hrdinek. Tato dvaceti čtyř dílná série se odehrává uprostřed mrazivé zimy v jednom klidném městečku, jež má však jisté magické schopnosti. To se však pozná až na druhý pohled, až když z vás opadne pocit lehkého a něžného příběhu v zásadě o ničem.
Do tohoto města zázraků se vrací Aizawa Yuuichi. Uplynulo již sedm let, od doby, kdy zde naposledy trávil prázdniny. Bohužel si však na ně nepamatuje, protože ztratil paměť. Někdy se mu sem tam ve snech vybarví vzpomínky na tuto dobu. Příběhy v nich jsou ale zmatené a každý z nich představuje jeden malý dílek do velké skládanky.
První den, kdy přijede, se ubytuje u své tety Akiko a sestřenice Nayiuki. Obě jsou laskavé a obětavé a Yuuichi si na život s nimi brzy zvykne. Taky ho čeká nová škola, do níž chodí i Nayiuki a nebude trvat dlouho a Yuuichi se skamarádí se spoustu sympatických a zvláštních lidí.
Příběh nabírá po prvních zahřívacích dílech rychlý spád a zanedlouho bude pohledný kluk obklopen samými krásnými dívkami. Každá z nich je něčím zvláštní, něčím krásná a jedinečná. Yuuichi tráví veškerý svůj čas se svými kamarádkami, které ho mají rády a on je. Ačkoliv se zdá, že jejich veliké přátelství a pevné pouto přerůstá v partnerskou lásku, nenechte se rychle zviklat. Životní
láska je totiž jen jedna a její síla dokáže velké zázraky.
Kapičku bych chtěla přiblížit Yuuichiho kamarádky. Jako první potká velice netradičním způsobem Tsukimiya Ayu, která byla zrovna na útěku před prodavačem dobrůtek zvaných Tayaki. Ayu je veselá dívka, proslulá svým Uguu~ , láskou k Tayaki a batůžkem s andělskými křídly. Vypadá to, že Ayu byla Yuuichiho kamarádkou, když zde před sedmi lety trávil prázdniny. Krátce na to se seznámí s Shiori, dívkou která den co den stojí na školním dvoře a smutně kouká do oken školy, jakoby někoho vyhlížela. Nemůže být normální studentkou kvůli své nemoci. Nová škola přinese Yuuichimu i přátelství s Mai Kawasumi a její nejlepší kamarádkou Sayuri Kuratou. Mai je prvotřídní introvert, velice tajemná a krásná. Vedle nich kolem Yuuichiho krouží ještě zrzavá Makoto Sawatari. Největší pohroma ledniček a neobvyklý typ držgrešle, jež se zanedlouho usadí v jeho domě.
Příběhům těchto dívek je věnováno vždycky pár dílů a lehounce na sebe navazují a prolínají se se vzpomínkami Yuuichiho na dětská léta. Všechno je propojeno průhlednou nití. Ačkoliv jsou jejich osudy a životy složité a mnohdy velmi bolestné, všechny se mohou spolehnout na pomoc Yuuichiho, který je vždy připraven svým milovaným přátelům vykouzlit úsměv na tváři. Dovídáme se víc i o jiných postavách, o dobrosrdečné Akiko a Nayiuki mající slabost pro jahody na jakýkoliv způsob.
A kde máme sci-fi? To vás překvapí, když to nebudete čekat a konečné vyvrcholení stojí víc než za slzy dojetí. Skládačka se pomalu ale jistě rýsuje v krásný obrázek.
Názor: Jednou jsem z nudy prohrabávala novinky v anime a narazila jsem na Kanon. Zaujal mě na první pohled netradičním stylem grafiky. Tak velikánské a krásné oči, které prozradí víc než je žádáno, jsem v anime nikdy neviděla. Taky mi imponovala překrásná zimní krajina, myslím, že je to dost originální. Jenže po dvou dílech jsem si řekla "Ha, nějaká dost nepovedená a nudná skopanina." Nikdy jsem se totiž s tímto stylem nesetkala. Nějak mi to ale nedalo a stáhla jsem si další a další díly až jsem se pak těšila každý týden, až vyjde nová episoda. Každým dílem jsem se čím dál víc utvrzovala v myšlence, že to anime je nějaké divné a nepochopitelné. Ano, Kanon sám o sobě je zvláštní anime a přitom o tolika známých věcech, se kterými se denně setkáváme. Opravdu mě velice zaujalo. Netrpělivě jsem čekala, až se velká tajemství rozmrazí a pokaždé mi z toho bylo tak trochu do breku^^. Nečekejte od tohoto druhu sci-fi žádné androidy nebo mimozemšťany, protože se nedočkáte. Magie a kouzlo je jinde. Určitě si rychle najdete oblíbence mezi postavami a i když vám budou ze začátku hrát na nervy se svou sladkostí, nevinností a přemilou povahou, brzy zjistíte, že ke Kanonu patří. Je to anime klidné, pomalé a něžné, je to ten typ, který má poselství a má vás donutit k zamyšlení. Hudba v pozadí naprosto zapadá, akorát opening a ending mi trochu uniká. Určitě toto anime můžu doporučit, jsem si jistá, že vás uchvátí. Jen tak mimochodem, je od stejných tvůrců, jako od legendárního smutného anime jménem Air.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Beldaran Beldaran | Web | 20. ledna 2008 v 13:14 | Reagovat

Taky jsem viděla obrázky a moc mě ta zaujalo. A když píšeš, že je to hezké, tak to se to posunuje na vyšší příčky na mém seznamu:))

2 Misako Misako | Web | 21. ledna 2008 v 16:29 | Reagovat

Překrásná recenze... Já jsem asi před rokem viděla Kanon non-remake a auž si ho ale moc napamatuju... Mno, že bych si osvěžila paměť na tomhle? Děkuju za tak krásné nakopnutí :)

3 akaly akaly | E-mail | Web | 23. ledna 2008 v 15:06 | Reagovat

pěkná recenze... Musím říct, že u kanonu jsem si strašně pobrečela, je to nádherné a citlivé anime :o)

4 Anh Anh | 27. ledna 2008 v 18:38 | Reagovat

Díky lidi, umíte potěšit, i když to co píšu jsou spíš popisy seriálů s mým názorem=)..  Taky jsem u něj měla dost na krajíčku.. zvlášť v tom posledním díle jsem se fakt musela držet

Bel: Jj, určitě stojí za kouknutí a teď když jsem zima, tak se člověk snadněji dostane do té atmosféry=))

5 Beldaran Beldaran | Web | 28. ledna 2008 v 0:51 | Reagovat

Anh: Já dělám to samé, taky to není recenze, jak jsme se učili ve škole. Ale tenhle popis a ten názor, to je přece to nejhlavnější:)) I když mě tak napadá, jak je vlastně recenze přesně definovaná? Někam se mrknu a nakonec zjistíme, že píšeme přesně podle pravidel:))

6 Anh Anh | 28. ledna 2008 v 13:22 | Reagovat

Bel: Jako na zavolanou je na otakulandu odkaz na slovenskou stránku, jak psát recenze, zatím jsem se k ní nedostala... ale přece, člověk píše vlastním stylem, tak jak mu to vyhovuje a tak jak si myslí, že to vyhovuje o¨statním.. to, že jsou tam spoilery, to se stane, záměr to není nikdy=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama