Sola

2. ledna 2008 v 16:17 | Anh |  Anime & Dorama
Název: Sola TV => Sora = Nebe
Studio: Nomad
Rok vydání: 2007
Počet dílů: 13
Žánr: Romantika, Sci-fi (nebo magie?), Drama, Harem
"Nebe, místo spojující den a noc, západ a východ, lidi a anděly, mráz a teplo, moře a souš, život a smrt. Září-li sluníčko zlatě, provlékne se celé pomněnkově modrými šaty, když je zima, radši se přikryje bílou duchnou. Je čisté a krásné, ale pokaždé jiné, nikdy jej neuvidíte dvakrát ve stejné róbě, i kdyby na něm bylo o mráček víc. Ať je jasno sebevíc, vždy bude nové, jako je nový den, nová noc... Je to totiž nebe, místo propojené s lidmi i anděly, životem i smrtí a …"
Lidi se obvykle jen letmo podívají, jak vypadá dnešní obloha, aby se ujistili, že tenhle hnědý kabát a tohle modré tričko odpovídá dnešnímu počasí. Ale náš hlavní hrdina, šestnáctiletý Yorito Morimiya ne. Jeho koníčkem je totiž právě nebe, patří zrovna k těm lidem, které modrý svět nad námi zajímá a motivuje. Ačkoliv by se jeden divil, co na tom může být tak zajímavého, Yorito je kvůli letnímu východu slunce ochotný vstát i ve čtyři ráno, aby tento jedinečný okamžik zachytil do svého fotoaparátu. A místo, aby ve škole seděl a bedlivě poslouchal učitelův výklad, radši zaleze na střechu školní budovy, kde se mu naskytuje nejlepší výhled na oblohu, fotí a filozofuje.
Jednoho letního dne se vydá ke břehu jezera, aby vyfotil onen východ slunce. Když v tom ho něco vyruší. Jakmile se otočí, spatří dívku, prskající na automat na nápoje, jak se snaží opakovanými nárazy z pokažené mašiny něco vyklepat. Nabídne jí pomoc, ale zatímco usilovně kope do automatu a nebe ozáří ranní sluníčko, dívka se tiše vytratí. Další setkání se slečnou záhadnou přijde velice brzy a na stejném místě, když ho jeho kamarádka Mana vyžene pozdě večer do obchodu pro zázvor. Tentokrát neuteče jen tak, Yorito se s ní seznámí a dívka se mu představí jako Shiho Matsuri.
Asi je to osudem dáno, protože ti dva se zase setkají, tentokrát v kostele za docela nevšední situace. Zatímco Matsuri se snaží utéct před jakýmsi chlapem, který ji chce mermomocí zabít a tvrdí, že není člověk, Yorito kouká s otevřenou pusou a snaží se ji najít. Nějak se to celé semele a začnou spolu od určité doby i bydlet a my se s Yoritem dovídáme, že Matsuri skutečně není člověk, i když tomu vše nasvědčuje. Je totiž Yaka.
Bytosti, ovládající nadpřirozené schopnosti a síly různých druhů. Jako úplatek, jim ale bylo odepřeno právo vyjít na denní světlo. Což je až moc velká cena, za pár schopností, na jejichž použití ani moc příležitostí není. Yorito si to vezme hned k srdci, načež Matsuri slíbí, že jednoho dne ji nebe ukáže a svůj slib určitě dodrží. Zatím se Matsuri spokojí s obrázky, které Yorito nafotil a má je vyvěšené po celém domě a taky velkou tapetou na stropě v jeho pokoji v podobě krásné oblohy.
Matsuri se stihne během krátkého pobytu u Yorita seznámit s jeho příjemnou a sympatickou kamarádkou Manou a její roztomilou sestřičkou Koiyori. Všichni jsou přátelští a obětaví, takže i Yaka se může najednou cítit jako opravdový člověk. Matsuri a Yorito se do sebe raz dva zamilují a stráví spolu opravdu krásné chvíle. Jenže důležitou roli hraje i Takashi, ten muž, který po Matsuri sápe a usiluje o její krk. Takže si v žádném případě pocit bezpečí u Yorita neužije, protože Takashi je schopný přijít i tam a zlikvidovat, co se dá. Přesto nemůže být jen tak označen za zápornou postavu, když ho vidíme, jak láskyplně se stará o menší holčičku jménem Maiyuki. Ti dva tvoří opravdu zajímavou dvojici a nikdo neví, jakého druhu jejich vztah je. Maiyuki patří taky mezi Yaka…
Během toho všeho pronásledování Matsuri, focení nebe a učení, Yorito chodí navštěvovat svou starší sestru Aono do nemocnice a pokaždé ji přinese i nějaký ten dáreček v podobě monstrózního plyšáku. Aono toho jinak moc nenamluví, kamarádí se s Koiyori, která zde v určité době také přebývala a ráda má i Manu. Yorito je pro ni však celý svět a dává to docela často najevo. Pak ale přijde den, kdy se tajemná Aono vrací z nemocnice a setkává se s Matsuri…
Proč chce Takashi zabít Matsuri, když sama jeho svěřenkyně Maiyuki je Yaka? Co má společného Aono s Matsuri? Jak tenhle hon na Yaka skončí? A pak kdo to vlastně jsou Yaka a jaké tajemství skrývá Aono? Je tu ještě ten Yoritův slib….
Názor: Tyhle otázky, jsem si kladla i já během doby, co jsem na tohle anime koukala. Na některé se mi dostalo odpovědi a na některé ne, přesto jsem s koncem spokojená. Tohle anime mě uchvátilo hned názvem, což je docela nezvyk. Čekala jsem, až tedy vyjde první díl a zalíbil se mi, tak jsem čekala opět týdny a týdny na každý nový, ale opravdu se to vyplatilo. V tomhle anime zaznělo tolik krásných vět, které se mi vryly do paměti. A pak, nějak se teď častěji koukám na nebe a je mi to vzácnější, třeba přijde den, kdy ho nebudu moct vidět ani já, ačkoliv nejsem žádný Yaka. . Taky průběh děje je zvláštní, zatímco na začátku je všechno pomalé a lehké, po půlce je to bitka za bitkou a jedno drama za druhým, nečekala bych, že se to dostane tam, kam dostalo. Nechyběly ani romantické chvíle, kdy jsem tála jak led. Samozřejmě, že na nějaké telenovelové "Ach miluji tě a žárlím i na mýdlo, kterým se myješ" si nepotrpím. Ani na žádné sladké chvíle plné pusinek a bůh ví čeho, tady to šlo beze slov, stačilo opravdu jen to nebe a oči. Když už jsme u očí, po grafické stránce opravdu nemám co vytknout, moc dobře se na to koukalo, možná jsem se trochu pozastavila nad špičatou bradou, ale to je úplná prkotina. Charaktery byly príma, některým bych ale nejradši jednu vrazila. A hudba? Byla tam, kde být měla a sedla. Nic víc nic míň, trošku bych dala mínus endingovému klipu, zatímco opeingovému bych přidala i dva plusy. Takže závěrem je, Sola je opravdu krásné anime plné emocí, není pro každého, ale mile vás překvapí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Beldaran Beldaran | Web | 4. ledna 2008 v 18:10 | Reagovat

Moc krásně napsané. A vypadá to sakra zajímavě. Hned bych se na to někde mrkla, ale nemůžu:(( Ale ten čas si jednou najdu.

2 Anh Anh | 7. ledna 2008 v 8:14 | Reagovat

Bel: Tak to jsem vyrostla o jeden metr XD. Děkuji moc. Sola je určitě zajímavé anime, jeden z těch tvůrců se podílel i na tvorbě Air, Kanon, Clannad aspol. takže jestli se ti líbila tahle, tak Sola nebude výjimkou^^

3 Kagura-chan Kagura-chan | E-mail | Web | 11. ledna 2008 v 8:56 | Reagovat

Konichiwa, nespratelila by jsi blogy?Pokud ano, napis na můj, diky , mas skvely blog! :))

4 Anh Anh | 13. ledna 2008 v 10:01 | Reagovat

díky=)... jj ráda spřátelím

5 Miyako Miyako | E-mail | Web | 15. dubna 2009 v 21:19 | Reagovat

Mooc klásná recenze, zatím jsem u 6. dílu ae je to BOŽÍÍ anime!! xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama