Hotaru No Haka

3. srpna 2008 v 17:24 | Anh |  Anime & Dorama
Název: Hotaru No Haka/Grave of the Fireflies/Hrob světlušek
Studio: Ghibli
Rok vydání: 1988
Počet dílů: 1 film (cca 100 min.)
Žánr: Drama, Válka, Historické, Ze života
"Smrt jednoho člověka je tragédie, smrt miliónů lidí je statistika."
Nemá cenu se rozepisovat, co všechno umí způsobit válka a nenávist lidí. Nebraňme se však tomu, poznat trošku více smutku, jenž v lidech vyvolala, bolest, jež je zaplavila, žal, jenž jim rozdrásal srdce, samotu, jež v duši zanechala. Aspoň trochu bychom se nad tím měli zamyslet a vcítit se do lidí, kteří ač už nežijí, zaslouží si naší úctu.
V pravé poledne, kdy by všichni měli usednout za stůl a společně poobědvat, nad Japonskem začínají kroužit letadla a za pištivého vzduchu na zem dopadají první bomby. Ani pronikavé houkání sirén nemůže včas upozornit na blížící se nepřátelé. Ti, co se stačili přes trosky hořících domů dostat do krytu se mohou jen strachovat o své bližní. Nálety se zvyšují a za pár minut se krásná vesnička promění v pusté pohřebiště.
Tento příběh vypráví o životě jednoho chlapce Seity a jeho malé sestřičky Setsuko, kteří přišli při jenom náletu o maminku. Doufají, že aspoň jejich tatínek, který bojuje za čest Japonska na moři přežije a jednou si pro ně přijde. Prvně se jich ujme jejich teta. Ta toho sama má ale až nad hlavu a tak jsou ti dva pro ni doslova obtíž.
Brzy potom, co se rozhádá s tetou začnou bydlet ve starém krytu u malého rybníku. Seita se stará o malou Setsuko se vší zodpovědností a láskou. Ale i Seita je svým způsobem stále ještě dítě, co touží po lásce a teple rodinného krbu. Jídlo se snaží získat všemi různými způsoby, jenže při válce těžko najdete šlechetnou duši, která by vám věnovala byť jedno zrnko rýže, takže několikrát musí jít spát s prázdným žaludkem odkázání na milost. Kdo by se pak divil, když sem tam něco ukradou?
Malé Setsuko se přes veškerou péči Seity stýská po rodičích a domově. Seita dělá, co může a hlavně přemáhá svůj smutek a stesk, protože chce být pro svou sestřičku oporou a proto se se svým strachem vypořádává sám. Jejich svět se úplně převrátil naruby, ale i přes veškeré utrpení si umí užít každých šťastných chvil a radostí z toho, že mají jeden druhého…
Názor: Brečela jsem jak želva, ne nebrečela, já přímo řvala. Člověk se dočte všude, jak byla válka hrozná a krutá, kolik lidí při ní přišlo o život anebo o rodinu. Nikdy však něco takového nezažiju, ten strach z každého nového dne, a proto ani nikdy nebudu schopná slovy říct, jaké to je. Ale díky tomuhle filmu mi bylo aspoň trochu přiblíženo, jak taková ztráta bližního může bolet a jak rychle vám to vezme vítr z plachet. Abych to ujasnila, ta krutost mi vytřela zrak. Na válku totiž vždy doplácejí nevinní a prostí lidé a tady vidíme jeden příběh, jeden život - ne fakta. Abych furt nemluvila o válce, o které máme stejně všichni svůj názor. Na grafiku nebudete mít čas, stačí slyšet nevinná slůvka Setsuko a cítit Seitovu vnitřní sílu. Vztah těch dvou byl opravdu krásný a působivý a právě to mě tolik dojalo. Asi je docela jasné, jak to dopadne. Ale důležitost a krása toho filmu spočívá v tom, co v nás zanechal. Tenhle zážitek se mi vryl do paměti i do srdce. Jinak to snad ani nejde. Já ho můžu snad jenom doporučit, zanechá ve vás opravdu velikánskou stopu a bude to pro vás opravdu zážitek. Jen si připravte minimálně pět balíků papírových kapesníčků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nime Nime | 3. srpna 2008 v 20:31 | Reagovat

*posmrkuje už teď*myslím,že to budu muset obhlédnout!!!jinak..moc krásně a dojemně jsi to sepsala ty sluníčko n_n

2 Anh Anh | 3. srpna 2008 v 22:31 | Reagovat

Nime-chan moc díky=).. ono ten film byl strašný doják, takže jinak to psát asi nešl=)).. ale vážně doporučuju, navíc ty, jako milovník ghibli=)

3 Neko Neko | Web | 4. srpna 2008 v 8:19 | Reagovat

Uáh, tak to nevím, jestli mám koukat, když vím, že bych si u toho opět pobrečela. Válečné filmy mě vždycky zaručeně rozeřvou, když si uvědomím všechny ty lidi, kteří tam zahynuli, a ne zrovna rychlou a snadnou smrtí, a potom ještě, když si uvědomím, že spousta lidí, kteří s tím nemají nic společného příjdou díky válce o tátu, bráchu, manžela, syna, mámu, snoubenku... To je v tak něco pro mě T-T

Ale je fakt, že na tento titul jsem už pokukovala, steně jako na válečný Barefoot Gen, ale docela se toho bojím, je jasné, že zas skočím zahrabaná pod hromádkama posmrkaných kapesníčků :))

Jinak, opět překrásně sepsaná recenze, vždycky, když tady něco tak vychválíš, mám chuť to skouknout. Vypadá to moc dobře. :) Je pravda, že Ghibli je studio, co vydává opravdu velmi kvalitní práce, to se musí nechat.

4 Taiyou-chan (Gabka) Taiyou-chan (Gabka) | Web | 4. srpna 2008 v 8:40 | Reagovat

Ten film...naprosto uchvacující umělecké dílo, nezapomenu na loňské prázdniny, když jsem ho viděla, byl to fakt zážitek a ten brek...no neměl chybu...ještě ke všemu vše podtrhující hudba, měla jsem nervy na dranc. Pak jsem asi několik dní po tom v noci nemohla spát a pořád jsem viděla před očima smrt jejich maminky, nebo konec celého filmu.N aten film se znova jenom tak nepodívám, protože podle mně je to dost psychicky náročné a vždycky je třeba se na to nějak připravit. Klasika v anime, kdo neviděl, není otaku.

5 Erilean Erilean | Web | 4. srpna 2008 v 15:59 | Reagovat

*sob sob* Tenhle film hledám už hrozně dlouho, protože já filmy od Ghibli prostě miluju!! Každopádně to vypadá krásně. PS: moc hezky napsaná recenze

6 Hafl (PrincessTana) Hafl (PrincessTana) | 7. srpna 2008 v 10:03 | Reagovat

Ale citovat ne začátku Stalina je trochu cynické. Ale co, brečel jsem taky.

7 Anh Anh | 9. srpna 2008 v 18:35 | Reagovat

Neko: určitě až to dokukáš dej vědět a poděl se o své emoce=)). A jo, úplně moc souhlasím, i když film jako byl Vojín nějaký, tak na ten jsem nedokoukala, bo to na mě bylo moc. Takové moc detailní zase nemusím XD. Ale Ghibli je opravdu svět kouzel, já sice viděla jen dva, ale oba dva byly úžasné. V nejbližší době bych chtěla vidět Princeznu Mononoke=).

Taiyou: Jj, sdílím úplně tvé pocity, ještě žes mi to doporučila =)).

Erilean: Moc arigatou, a našli jsi?=)

Hafl: Jéé Nijou! Bez tvého ironického nádechu a tvých příspěvků to nikdy nebude ono=D.. Ano, už jdu zpět na nástěnku A díky za upozornění, já nezkoumala čí to je citát, mně se prostě zdál, že se sem hodí XD.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama